B Vitaminleri Hangi Besinlerde Bulunur

 B vitaminleri bir grup halinde besinlerde bulunur bu nedenle B-kompleks adıyla da anılırlar.  B vitaminleri diğer vitamin ve mineraller gibi vücut tarafından üretilemez bu nedenle besin yoluyla alınmaları gereklidir. B vitaminleri sinir ve sindirim sistemlerinde görev aldıkları gibi, ruh sağlığında da önemli rol alırlar.B vitaminlerin eksikleri durumunda klinik semptomlar görülür ancak destek tedavi ile bu semptomlarda gerilemeler mümkündür. Stres altındayken vücudun B vitaminlerine olan ihtiyacı artar. Hangi besinler B vitaminleri bulunur ve eksikliklerinde nasıl sonuçlar oluşur?B Vitaminleri Hangi Besinlerde Bulunur

B1 (TİAMİN) 

Alkol kullanımı B1 vitamini kaybına neden olur. B1 eksikliğinin ciddi boyutlarla ulaştığı zaman beriberi adı verilen bir hastalık oluşur.  Bu hastalık hızla tedavi edilmezse ölümcül hale gelir. Beriberi hastalığında kalbe akciğerlere zarar veren su birikmeleri görülür. Eksikliğin hafif olduğu durumlarda ise yorgunluk, halsizlik ve depresyon hali görülebilir.

Bulunduğu besinler: yumurta, kepekli ekmek,yoğurt, çedar, maya özü, peynir,pirinç, patates,zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, kümes hayvanları..

B2 (RİBOFLAVİN) 

B2 vitamini eksikliğinin en temel belirtileri dudaklarda oluşan ağrı ve yanma hissidir. Bunun yanında ağız ve dil hastalıkları görülür.  Hayvansal besinler B2 bakımından en zengin besinlerdir bu nedenle hayvansal besin tüketmeyenler örneğin katı vejetaryenler  B2 vitamini eksikliği riski taşırlar.

Bulunduğu besinler: buğday özü, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar,kümes hayvanları, az pişmiş biftek, süt, yoğurt, peynir, çedar, kuzu ciğeri ve yumurta…

B3(NİYASİN)

 Niyasin yani B3 vitamini eksikliği ölümcül pelagra hastalığı oluşmasına neden olmaktadır. Bu hastalığın en önemli belirtileri sinir sistemindeki bozulmalar ve güneş gören deri de simetrik yaraların gelişmesidir.  Bu hastalık daha çok tek bir besin maddesine yoğunluk veren geleneklerde görülmektedir. Eksikliğin daha hafif olduğu durumlarda ise halsizlik, asabiyet, depresyon ve yorgunluktur.

Bulunduğu besinler: çekilmiş kahve,peynir, çedar, kümes hayvanları, az pişmiş biftek, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ve yumurta..

B5 (PANTOTENİK ASİT) 

B5 eksikliğinin bir hastalığa neden olduğu henüz saptanmamıştır ancak sinir sisteminin çalışmasında ve bazı antikorların oluşmasında görev aldığı için eksikliği sinir sisteminde bazı sorunlara neden olabilmektedir. Eksikliğinin baş ağrısı,baş dönmesi ve halsizliktir.

Bulunduğu besinler : Maya özü, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, tavuk, fındık, bira mayası ve buğday kepeği bolca B5 vitamini bulunur.

B6 ( PİRİDOKSİN) 

Eksikliği halinde ağız, göz ve burun çevresinde çeşitli semptomlar (pul pul kabuklu ve yağlı bir cilt oluşumu) görülebilir. Ciddi eksiklik durumlarında ise beyaz kan hücrelerinin sayısında azalmalar ve bir tür anemi oluşumu gibi ciddi sorunlar oluşmaktadır.  B6 eksikliği adet dönemi gerginliğin azaltılmasında ve yol tutmasına karşı da kullanılabilmektedir.

Bulunduğu besinler:  Tüm bitkisel ve hayvansal besinler B6 bakımdan zengindirler. Özellikle buğday özü, hindi, muz, tavuk ve balık…

B12 (KOBALAMİN) 

B12 eksikliğinde  -B12’nin koruma sağlama görevinde olduğu-ölümcül bir tür anemi ortaya çıkarır. Bu durum kırmızı kan hücrelerinin azalmasının teşhis edilmesiyle saplanabilir. Eksiklik belirtileri çok belirgin bir şekilde ortaya çıkmaz ve gizli geliştiğinden ciddi nörolojik hasarlara neden olabilmektedir. B12 eksikliği  anemiler, bağırsaklarında emilim problemleri olanlar, katı vejetaryen gibi insan gruplarında görülmektedir.

Bulunduğu besinler: kuzu ciğeri, balık, biftek, kuzu eti,tavuk , yumurta, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl,maya özü.. B12 vitamini bitkisel besinlerde bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir